Potápanie na Elbe

Povesť hovorí, že keď sa námorníci plavili okolo ostrova, nikdy sa neriadili kompasom, ani žiadnymi námornými mapami. Jednoducho išli za svojim nosom. Už na šírom mori bolo totiž cítiť množstvo liečivých bylín, rastlín a korenín, ktoré tu rastú. Práve preto volali v minulosti Elbu - zelený ostrov. Podľa legendy sa pri výstupe z mora roztrhol Tyrrhenskej Venuši perlový náhrdelník a perly, ktoré dopadli na zem sa rozbili na viacero častí. Z ich úlomkom vznikli na morskej hladine Toskánske ostrovy. Najväčším z nich je práve Elba. Z vtáčej perspektívy pripomínajúca plávajúcu veľrybu. Toskánske súostrovie tvorí jeden z najväčších prírodných parkov v Európe.
No najviac ostrov Elba (Isola d' Elba) preslávil legendárny vojvodca Napoleon, ktorý tu žil niekoľko mesiacov vo vyhnanstve. V roku 1815 tu strávil deväť mesiacov a Elbania s úsmevom hovoria, že bol u nich na materskej dovolenke. Napriek tomu, že bol v exile, vyhlásili ho za cisára ostrova. Počas krátkeho panovania dal doviesť dva milióny koreňov vinnej révy, jedlé gaštany, vystaval kanalizáciu a vôbec prvé cesty, čo sa stalo neskôr zdrojom bohatstva tunajších obyvateľov. Napoleon sa tu teší dodnes veľkej popularite a v hlavnom meste Portoferraio, stále stojí jeho dom a v ňom múzeum. Ide o krásnu rustikálnu vilu na špičke útesu s výhľadom na more. Navyše sa tu zachovala aj Napoleonova osobná maliarska zbierka a trofeje, ktoré získal počas svojej výpravy do Egypta. S cisárom bola aj jeho sestra Paulína, ktorá si tu vraj riadne užívala. Paulína bola náruživá rovnako ako jej brat. Rozdiel bol len v tom, že od ženy sa to bralo trochu inak. Predstavte si, že pred dvesto rokmi, keď ostatné paničky ukázali chlapom ledva členky, Paulína sa chodila kúpať do mora úplne nahá. Na jeden z malých ostrovčekov, čo sú neďaleko brehu. Veď neskôr aj po nej dostal meno. Vraj si tam dokonca užívala s miestnymi mládencami. Elba však nikdy nebola bezvýznamným fliačikom zeme. Už za čias starých Rimanov boli na ostrove objavené bohaté zásoby mramoru a žuly, z ktorej je postavený aj rímsky Pantheón. Na južnej strane ostrova sa dokonca dodnes nachádzajú dva veľké stĺpy, ktoré Rimania vytesali, ale ich už nestačili preniesť na pevninu. Navyše, nie je tomu tak dávno, čo boli na ostrove v prevádzke bane na železnú rudu. Elba bola po dlhé stáročia aj útočiskom saracénskych pirátov, ktorých sa podarilo vyhnať až vojskám bohatého mesta Pizza. Pizzania postavili na ochranu pred Saracénmi viacero strážnych veží, z ktorých tri môžu návštevníci vidieť dodnes v mestách Marciana Marina, Marina Di Campo a Rio Marina. Mierné počasie, zaujímavo členitá krajina, starobylé kamenné mestečká pripomínajúce zašlú slávu, skalné útesy a rôznorodé scenérie od malých zátok po dlhé piesočnaté pláže, množstvo krásnych pláží dostupných len loďou to sú benefity kôly ktorým sa dnes určite oplatí navštíviť ostrov Elba. Elba je tretím najväčším talianskym ostrovom po Sicílii a Sardínii a najväčší v Toskánskom súostroví. Má 147 kilometrov dlhé pobrežie. Najvyšším vrchom je 1019 metrov vysoký Monte Capanne prístupný peši alebo lanovkou. Už v antických dobách bol osud ostrova určovaný dvoma faktormi. Strategická poloha a nerastné suroviny. Vďaka týmto faktorom bol často cieľom dobyvačných útokov (piráti, Etruskovia, Rimania, Španieli). Dodnes na ňom nájdete stopy obranných múrov, stavieb a pevností ale aj zvyšky ťažobných zariadení. Novodobá história začala desať mesačným pobytom Napoleona, ktorý pred odchodom do Waterloo po sebe zanechal nielen niekoľko reforiem, ale aj nádherné budovy (Villa dei Mulini v Portoferraio, letné sídlo San Martino), v ktorých sú dnes múzeá.

Čo všetko sa dá na Elbe vidieť

Portoferraio - malebné stredoveké prístavné mesto je zároveň hlavným mestom a tiež najľudnatejším strediskom. Je plné obchodíkov, barov a kaviarničiek. Nad ním sa týči mohutná obranná pevnosť, ktorá sama o sebe stojí za prehliadku, aj keď sa k nej budete musieť vyšplhať strmými stredovekými uličkami. Do tohoto prístavu Vás pravdepodobne dovezie trajekt z pevniny.
Bagnaia Lido - malé letovisko ležiace na severnej strane ostrova. Dominantou okolia je Volterraio, hrad z 11.storočia, ktorý je častým cyklistickým a turistickým cieľom s prekrásnym výhľadom na more.
Capoliveri - banícke a vinárske mestečko leží na juhovýchodnom pohorí ostrova, na panoramatickom mieste s úžasným výhľadom na pobrežie. Najbližšie pieskovo-skalnaté pláže ležia do 5 kilometrov a patria medzi najkrajšie na ostrove. Capoliveri je ideálnym východiskovým miestom pre poznávacie výlety juhovýchodného pobrežia.
Marciana Marina - mestečko leží v severnej časti Elby a so svojím pôvabným centrom a promenádou vás určite chytí za srdce. Z mestečka môžete podniknúť výlet k obci Marciana, spoznať ďalšiu zrúcaninu hradu alebo vyšliapať na  najvyššiu horu ostrova Monte Capanne (1019m) a kochať sa pohľadom na vzdialenú Korziku či ostrovy Pianosa, Montecristo, Capraia.
Lacona - najpopulárnejšie letovisko južnej časti s príjemnou medzinárodnou atmosférou. Tunajšia pláž je dlhá a piesková a tak sa tu môžu bez problémov kúpať aj tí najmladší.
Marina di Campo - ďalšie turisticky atraktívne mestečko s historickým centrom, úzkymi uličkami plnými kaviarní a obchodov a rušným nočným spoločenským životom. To všetko obklopujú zelené kopce a dlhá piesočná pláž.
Cavo - malé sympatické mestečko ležiace na najvýchodnejšom výbežku ostrova sa vyznačuje krásnymi kamennými plážami a svojou "odľahlosťou" od ostatnej časti ostrova z neho robí kľudné a romantické miesto.

Športovo založeným Elba ponúkne rôznorodé cyklistické trate a cesty. Bicykel si môžete vypožičať v každom mestečku. A odmenou za námahu Vám budú nádherné vyhliadky na more a prírodu.... Samozrejme najväčším lákadlom z nášho pohľadu vďaka priezračnej morskej vody je potápanie a šnorchlovanie okolo ostrova Elba.

Potápanie na Elbe

Pobrežie ostrova je dnes vďaka bohatému podmorskému životu, koralovým útesom a veľkej hĺbke doslova rajom potápačov. Žijú tu murény, sasanky, chobotnice a veľké množstvo rôznych rýb. Užijú si aj tí, ktorí dávajú prednosť šnorchlovaniu. Bohatý výskyt kremeňa a iných odolných hornín spôsobuje krištáľovú čistotu vody a jednou z rarít ostrova je aj pláž z čiernym pieskom. Celkovo sú tunajšie vody považované za jednu z najlepších lokalít na potápanie v Európe. Čistota a kvalita vody je naozaj vynikajúca a tomu zodpovedá aj množstvo rýb, ktoré tu žijú. Húfy barakúd a iných druhov rýb, zubatce, ropušnice, murény a hlavne veľké úhorovce, ktoré môžete vidieť v noci loviť na útese sú zárukou toho, že sa sem určite budete radi vracať.

ELVISCOTT

Charakteristika ponoru
Priemerna hlbka: 6m
Maximalna hlbka: 12m
Ponor: vrak
Viditelnost: Perfektna (>30m)Potrebna kvalifikacia: OWD
Aktivity pod vodou: Podmorská flóra a fauna
Fotografovanie
Snorchlovanie / Free diving

SCOGLIO DELLA TRIGLIA

Charakteristika ponoru
Priemerna hlbka: 5m
Maximalna hlbka: 35m
Ponor: utes, socha Madonna
Viditelnost: Dobra (10-30m)Potrebna kvalifikacia: OWD
Aktivity pod vodou: Podmorská flóra a fauna
Fotografovanie
Nočný ponor


SECCA DI FONZA

Charakteristika ponoru
Priemerna hlbka: 25m
Maximalna hlbka: 43m
Ponor: utes
Viditelnost: Dobra (10-30m)
Potrebna kvalifikacia: OWD
Aktivity pod vodou: Podmorská flóra a fauna
Fotografovanie
Nocny ponor
Snorchlovanie / Free diving
Ponor na orientáciu
Vystraha: Križovatka lodí
Nutnosť dekobójky


ISOLE GEMINI
Charakteristika ponoru
Priemerna hlbka: 25m
Maximalna hlbka: 40m
Ponor: stena
Viditelnost: Vyborna (>30m)Potrebna kvalifikacia: OWD
Aktivity pod vodou:
Podmorská flóra a fauna
Fotografovanie
Snorchlovanie / Free diving
Ponor na orientáciu
Vystraha: Križovatka lodí
Nutnosť dekobójky
Prúdy 1-2knots
Hĺbka

 


 

 

2011 diving-safari.cz Všetky práva vyhradené.

Vyrobil: jkr